PENZION SOFIE - MALÁ MORÁVKA - SPORT A REKREACE V OKOLÍ

Lyžování, cyklo-turistika, sport, wellness

V okolí penzionu naleznete nepřeberné množství sportovních. Malá Morávka a její okolí nabízí  lyžování, běžkařské, cyklo a turistické trasy, naučné stezky, vycházky krásnou přírodou, houbaření, koupání, wellness a rozmanité výlety do okolí. Zimní i letní dovolená je nejkrásnější na horách. 

Sjezdové lyžování a ski areály

V okolí penzionu se nachází více jak 15 lyžařských vleků a 5 sedačkových lanovek, od modrých sjezdovek až po sjezdovky červené a černé i pro zdatné lyžaře. Kromě sjezdovek v Malé Morávce a místní části Karlov pod Pradědem naleznete v blízkosti také skiareál na Pradědu (nejvýše umístěné sjezdovky v ČR) a dalším okolí. 90% sjezdovek nabízí umělé zasněžování a noční lyžování. Malá Morávka a okolí je charakteristická dlouhou zimní sezónou, který končívá až z kraje dubna.

Odkazy na vybrané lyžařské areály:

- Skiareál Kopřivná Malá Morávka (on-line webkamera) - 2.1km modrých sjezdovek, nová 920m dlouhá červená sjezdovka, 6-sedačková bublinová lanovka a klasický vlek, zasněžování s nejmodernější technologií, noční lyžování (nejdelší 1.35km dlouhá osvětlená sjezdovka na Moravě)

- Skiareál Čerťák (on-line webkamera) - 2.8 km modrých sjezdovek, 4-sedačková lanovka, zasněžování

- Skiareál Avalanche - 1.7 km modrých sjezdovek, 4-sedačková lanovka a dva klasické vleky, zasněžování, noční lyžování

- Skiareál Myšák (on-line webkamera)- 2.45 km modrých a červených sjezdovek, 2-sedačková lanovka a klasický vlek, zasněžování

- Skiareál Karlov (on-line webkamera) - 12 km modrých a červených sjezdovek, 4-sedačková lanovka a pět klasických vleků, zasněžování, noční lyžování

- Skiareál Kazmarka - 1.15 km červených sjezdovek, klasický vlek, zasněžování

- Skiareál Pawlin (on-line webkamera) - 1.9 km modrých a červených sjezdovek, šest klasických vleků, zasněžování, noční lyžování

- Skiareál Klobouk (on-line webkamera) - 1.75 km červených a černých sjezdovek, 2-sedačková lanovka, zasněžování

Skiareál Figura Praděd (on-line webkamera)  - 4.7 km modrých, červených a černých sjezdovek, sedm klasických vleků, nejvýše položené sjezdovky v ČR

V Malé Morávce najdete největší lyžařské areály Ski areál Kopřivná a Ski Aréna Karlov v Malé Morávce, Karlově pod Pradědem v Jeseníkách, které sdružuje lyžařské areály Kazmarka, Karlovarský Express, Klobouk, Myšák, kde můžete využít služeb těchto areálů zároveň. na jeden skipas! Všechna místa navíc spojuje bezplatný skibus. 

Běžkařské trasy Malá Morávka - Jeseníky
Běžkařské trasy Malá Morávka - Jeseníky

Běžkařské trasy a okruhy

V Malé Morávce a okolí se nachází známá rozsáhlá běžkařská oblast na úpatí hlavního jesenického hřebene. Běžkařské trasy jsou z 80 % položeny v nadmořské výšce kolem 1000m a jsou vedeny lesními porosty s krásnými výhledy. Proto na nich bývá i dostatek sněhu. Velmi zajímavý je osvětlený Fit okruh v Malá Morávce - Karlově pod Pradědem. Běžkařské trasy začínají téměř kousek od Penzionu Sofie. Nejvýše položené běžkařské trasy naleznete v areálu Pradědu, které bývají udržované již od prosince až do dubna.

Odkazy na běžkařské trasy a okruhy

- Mapu běžeckých tras a udržovaných stop naleznete na www.mapy.cz

- Další info naleznete např. na www.rymarovsko.cz/zimni-sporty/bezecke-lyzovani.html

- Přehled udržovaných tras najdete zde: https://bilestopy.cz/cs/vychodnijeseniky/malamoravka

- Přehled a popis běžeckých tras Jesenické magistrály naleznete zde: https://jesenicka-magistrala.msregion.cz/cz/bezecke-trasy-v-lokalite-mala-moravka---karlov-pod-pradedem-20810/

- Přehled aktuálně upravených tras Jesenické magistrály naleznete zde: https://jesenicka-magistrala.msregion.cz/zima/

- Aktuální přehled udržovaných tras v okolí Pradědu naleznete zde: www.figura.cz/ski-areal-praded/bezecke-lyzovani/

Vybrané udržované běžecké stopy:

- Z Malé Morávky kromě napojení na Jesenickou Magistrálou vede také běžecká stopa na Hvězdu (6km), která dále pokračuje na Ovčárnu (Praděd)

- Z Ovčárny (Praděd): několik krásných běžeckých stop v Chráněné krajiné oblasti Jeseníky, např. na Červenohorské sedlo, Kouty nad Desnou, nebo hřebenovka na Skřítek, atd.

- Z Malé Morávky přes Karlov vede několik krásných běžeckých stop mimo jiné také na Hvězdu, do Karlovy studánky, Rudné, na běžecký areál Skřítek atd.

- 1km od penzionu běžecký okruh 400m s pravidelně udržovanou stopou i s večerním provozem

Cyklo a turistické trasy Malá Morávka
Cyklo a turistické trasy Malá Morávka
Nejvyšší hora Moravy a vysílač Praděd
Nejvyšší hora Moravy a vysílač Praděd

Cyklo a turistické trasy

V Malé Morávce začíná velmi hustá síť cyklo a turistických tras se zajímavými cíli jako Bílá Opava, vysílač Praděd, Karlova Studánka atd. Na nejzajímavější místa můžete vyrazit pěšky, na kole nebo z odstavného parkoviště a autobusového stanoviště Hvězda (5km od penzionu, přímé autobusové spojení přímo ze zastávky u penzionu). Odkud se dostanete kyvadlovou dopravou na "Ovčárnu" do centra Chráněné krajinné oblasti Jeseníky až na úbočí nejvyšší hory Praděd (1492 m). Odtud lze podnikat horské túry např. Červenohorské sedlo, po hřebeni na Skřítek, nebo do jedné z nejkrásnějších oblastí Jeseníků Velké Kotliny včetně Bílé Opavy. 

Přímo z Malé Morávky vede několik naučných stezek jak po památkách, muzeích, tak také nádhernou přírodou Jeseníků. Na kole se můžete vydat i na mnoho výletů nejen místní přírodou, ale také např. k jiným zajímavostem, které naleznete níže.

Výběr zajímavých cyklotras a turistických tras v okolí:

- Okolo Malé Morávky přes Malou Hvězdu - délka trasy 21km - začíná v Malé Morávce a po cyklotrase směřuje mírným stoupáním na sedlo Hvězda, dále Vás dovede na nádhernou vyhlídku Nad Ludvíkovem a na křižovatku cyklo-turistických tras Malou Hvězdu. Z Malé Hvězdy serpentinami dolů a na křižovatce odbočíte na neznačenou lesní cestu, která se napojí opět na cyklotrasu, která Vás dovede k silnici do Malé Morávky. Na tuto trasu se můžete vydat i s vozíčkem za kolo, pouze krátká část je kamenitá.

- Okolo Malé Morávky přes Karlov a sedlo Hvězda - délka trasy 24 km - začíná v Malé Morávce, odkud pokračuje do Karlova, na křižovatce turistických tras U Polesí odbočí na zelenou turistickou značku a stoupáním směřuje k rozcestí Pod Vápennou, dále pak středně náročným stoupáním na sedlo Hvězda. Napojíte se na cyklotrasu k rozcestí U Školky. Z tohoto místa klesá po červené turistické značce k místu Ranná, kde odbočíte na cyklotrasu, která Vás dovede zpět do Malé Morávky.

- Naučná stezka Muzem wide web - délka trasy 10.5km - z Malé Morávky do Karlovic (obec Malá Morávka je vesnickou památkovou zónou). Tématicky je stezka zaměřena na propojení muzeí a expozic a zviditelnění atraktivit a historie jednotlivých obcí.

- Naučná stezka Velká kotlina, rozhledna Praděd - délka trasy 6km - začíná v Malé Morávce. Naučná stezka v Národní přírodní rezervaci Praděd procházející středně těžkým terénem od odbočky na Slezskou cestu v Karlově pod Pradědem na Ovčárnu. Seznamuje vás na sedmi informačních tabulích s flórou a faunou NPR Praděd. Vysvětleno je také působení anemo-orografického systému na biodiverzitu a geomorfologie ledovcového karu. Dále pak můžete pokračovat z Ovčárny mírným stoupáním na vysílač a rozhlednu Praděd, kde nás čeká nádherná vyhlídka.

- Naučná stezka Bílá Opava - délka trasy 10km - začíná v Karlově Studánce (6km od Malé Morávky) a prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

- Geologická expozice Karlova Studánka - délka trasy 2km - začíná v Karlově Studánce (6km od Malé Morávky) a je vhodná i pro vozíčkáře. Geologická expozice v Karlově Studánce - nerosty a horniny z celých Jeseníků na jednom místě. Expozici založil a spravuje Ekoservis Jeseníky.

- Naučná stezka Světem horských luk - délka trasy 12km - začíná na Ovčárně a končí na Skřítku. Provede vás trasou dlouhou 12 km z Ovčárny přes Vysokou holi a Jelení studánku na motorest Skřítek. Seznámíte se s prostředím horských luk, zdejšími rostlinami a živočichy. Dozvíte se také, jak tyto polohy ovlivnil člověk. Cestou budete moci obdivovat nejrůznější geomorfologické jevy, které tu zanechala poslední doba ledová. Na konci stezky na vás čeká tajemné rašeliniště Skřítek.

Bike park Kopřivná

Bike park Kopřivná v Malé Morávce nabízí velké sportovní vyžití pro všechny, jak pro rekreační, zdatnější sportovce tak i pro rodiny s dětmi. 4-sedačková lanovka Vás vyveze na začátek 7-mi sjezdových tratí s různými náročnostmi a délkami (nejdelší rodinná nabízí 3.1km příjemné projížďky pro rodiny s dětmi krásnou přírodou, nechybí ani Freeride a Downhill sjezdovky s délkou 1.6km a 1.5km, Gravity, Funtrial a Single pro zdatnější bikery a také big air bag (trénování skoků a triků do velkého nafukovacího "polštáře") . Kromě bikeparku je zde k dispozici také např. summertubing (sjezd na nafukovacím kruhu), paintball, skákací hrad, lezecké stěny, trampolíny, beach volejbal, nechybí půjčovna kol, koloběžek a bugin. Více zde: www.koprivna.cz/bikepark

Funpark Kopřivná - zábava pro všechny
Funpark Kopřivná - zábava pro všechny

Fun Park, lanové centrum, in-line

- Fun Park Kopřivná - 1km - zábavné centrum pro malé i velké, rekreační sportovce i pro vyznavače adrenalinu. Mimo jiné tubing, paintball, beach volejbal, trampolíny, lezecká stěna. Půjčovna kol, koloběžek, bugin atd.

- Lanové centrum - 2km - Lanové centrum se nachází v Malé Morávce, části Karlov pod Pradědem za potokem u parkoviště pod Horskou službou. 

- In-line okruh - 1km - 400m dlouhý okruh na inline bruslení, večerní osvětlení, kondiční trénink si můžete zpestřit na venkovních posilovacích strojích. 

Motokáry Bruntál
Motokáry Bruntál

Motokáry Bruntál

- Motokáry Bruntál - 17km - pravé závodnické vyžití na kryté motokárové trati. Celková délka tratě je 300m. Více než 13 zatáček se střídá v technických a rychlých pasážích, maximální rychlost se blíží 70 km/h. Dráha je svým řešením jediná v Evropě, neboť má mimoúrovňové překřížení jako trať v Suzuce, klopenou zatáčku jako v Indianopolis a tunel jako v Monte Carlu. Vše doplňuje časomíra s přesností na tisícinu vteřiny. Svůj čas si může každý pilot kontrolovat během jízdy na digitální obrazovce umístěné nad tratí.

Termální koupaliště a wellnes
Termální koupaliště a wellnes
Venkovní bazén Velké Losiny
Venkovní bazén Velké Losiny

Koupání a Wellness v okolí

- Horské lázně Karlova studánka - 7km - horské lázně v Karlově Studánce nabízejí pro veřejnost bazénový komplex, klasickou finskou i parní saunu atd.

- Aquacentrum Slunce Rýmařov  - 12km - nabízí menší bazén, dvě vířivky, parní i finskou saunu

- Termály, Aquapark Velké losiny - 43km - termální koupaliště nabízí skoro 1500m2 vodních ploch s termálními prameny, celkem 9 bazénů, vnitřní a venkovní tobogán, whirpooly, sauny, masérny atd.

- Wellness centrum Bruntál - 14km - kompletní aqua a wellnes centrum, velký plavecký bazén, dětský bazén, rekreační bazén, venkovní kruhový bazén s permanentním pohybem vody (divoká řeka) a s vyhřívanou vodou 30°C, sauny, tobogán, posilovna atd.

- Slezská Harta - 21km - přírodní vodní nádrž, možnost nejen koupání , ale také rybolovu, jachtingu atg.

Výlety, zajímavosti v okolí, poznávání

V nedalekém okolí naleznete kromě cyklo-turistických tras a stezek viz. výše také mnoho pozoruhodností jako: Ztracené kameny (1250 m) - výhled do údolí říčky Merty a na Sobotínsko; bizarní skaliska Pec a Pecný; Petrovy kameny (1438 m); Praděd (1492 m) - televizní věž s kruhovým výhledem; Červenohorské sedlo - lyžařské centrum a místo nástupu na hřebenové túry v obou směrech hlavního hřebene. I při špatném počasí zde naleznete mnoho zajímavostí jako např.: Zámek Bruntál, který vznikl v roce 1579 přestavbou gotického hradu.  Jeskyně na Pomezí, které jsou známy již od r. 1936. Přístupné jeskyně s délkou chodeb 410 m vynikají bohatou krápníkovou výzdobou, jsou nejnavštěvovanějšími jeskyněmi Jesenického krasu. Zámek Velké Losiny z let 1580 - 1590 patří k nejzachovalejším památkám pozdní renesance u nás. Ruční papírna z konce 16. století stále v provozu. Ale je toho mnohem víc v blízkém okolí. Zde pro Vás vybíráme typy jak strávit volný čas nebo kam vyrazit na výlet:

Karlova studánka - 7km - Lázně a obec Karlova studánka se nachází na místě původně železářské osady Hubertov a proslavily je prameny železité kyselky, které můžete v lázních ochutnat. Celkem je zde více jak 8 pramenů. Horské lázně Karlova Studánka jsou oblíbeným turistickým centrem. V obci se nachází pro turisty přístupný bazénový komplex s vodoléčbou a termoterapií, tělocvična a fitcentrum Orlík, dva tenisové kurty (v zimě kluziště), v zimě můžete využít 600 metrů dlouhou sjezdovku. Více informací naleznete také zde.

Bílá Opava - 7km - Naučná stezka Bílá Opava začíná v Karlově Studánce. Vodopády Bílé Opavy jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd a nejpůsobivějším místem v pohoří Jeseníků. V nejhořejším úseku jsou peřeje, kaskády a vodopády (nejvyšší má 8m). Kolem vodopádů prochází trasa naučné stezky s informačními tabulemi. Cesta kolem vodopádů je náročná, překonává kaňon několika lávkami a po žebřících. V obtížných místech jsou instalovány řetězy pro přidržování. Trasa končí pod Ovčárnou. Přes horskou chatu Barborka je to pak již kousek na Praděd. 

Rozhledna a vysílač Praděd - 12km - Nejvyšší hora Jeseníků Praděd (1492 m.n.m) je přírodní rezervací s typickou horskou flórouVysílač má výšku 146m. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku. Kromě cyklo-turistických a běžeckých tras se tam dostanete i z parkoviště a rozcestí Hvězda - Karlova Studánka (6km od Malé Morávky) kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu, potom 3.5km pěšky až na vrchol.

Rešovské vodopády - 29km - Národní přírodní památka, pozoruhodná soustava peřejí, kaskád a vodopádů na říčce Huntavě, která protéká úzkou soutěskou a překonává různé výškové rozdíly. Rešovské vodopády jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Říčka Huntava zde v kaňonovitém údolí vytváří kaskády a vodopády. V místech vodopádů překonává Huntava pruh tvrdší horniny (porfyroidu). Nejvyšší stupeň je 10 metrů vysoký. Scenerie je působivá zejména při vyšším průtoku. Nejsnadnější přístup k vodopádům je z vesnice Rešov, vzdálené 1 km. 

Křížová cesta v Rudě - 24km - Nádherný a vysoce kvalitní barokní komplex. S budováním Křížové cesty, bylo započato roku 1760. Křížová cesta je pozoruhodná čtrnácti zastaveními, reprezentovanými uměleckými plastikami obsahujícími reliéfy pašijových scén zakončené na vrcholu sousoším Malé Kalvárie. Jde o pískovcové sochy z propracovanými výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Unikátní památka barokního sochařství byla r. 1963 prohlášena kulturní památkou. Z Křížového vrchu, po cestě kolem kostela, je možno dojít po žlutě turistické cestě k Rešovským vodopádům

Zřícenina hradu Rabštejn - 25km - leží v Hraběšické hornatině na svahu horského hřbetu. Z vlastního hradu Rabštejn se zachovaly jen zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvora. Dominantou zříceniny jsou dvě skalní hradby 25m a 35m vysoké. Na temeni nižší skály stála bašta k ochraně brány. Rabštejn je také přírodní rezervace lezecká oblast. Na území se nachází řada izolovaných skal dosahujících výšky 30 - 40 metrů. Skály na Rabštejně jsou největší lezeckou oblastí na severní Moravě. Horolezecká činnost je na Rabštejně povolena celoročně, další informace také zde.

Hrad Sovinec - 24km - Hrad Sovinec je nejrozsáhlejším hradním komplexem na Bruntálsku. Hrad založili těsně před rokem 1333 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu "páni ze Sovince". Za husitských válek byl významnou husitskou pevností.Vedle prohlídkových tras se pravidelně konají nejrůznější kulturní akce. Na hradě jsou od dubna do října pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla. Seznam akcí naleznete zde. Občerstvit se můžete na hradě v posezení Klippelova Bašta.

Pradědova galerie u Halouzka - 22km - Nachází se v obci Jiříkov pouze 4km severně od Hradu Sovinec. Obdivujte největší evropský betlém zapsaný v Guinessově knize rekordů, největší sochu Děda Praděda a kromě řady dalších dřevěných plastik i výběhy koní a daňků. Dalším významnou částí je betlém, který obsahuje přes 250 figur a neustále se rozrůstá, byl oceněn titulem Největší betlém na světě. V každém sektoru galerie je mluvící socha, která podává výklad ke každé sekci zvlášť. Otevřeno celoročně.

Zámek Bruntál - 16km - Zámek Bruntál s renesančním arkádovým nádvořím a krásným parkem. Dnešní podoba zámku je výsledkem úprav ve stylu renesance i baroka. K prohlídce jsou pro vás připraveny sály zdobené rokokovými freskami, kaple nebo galerie a knihovna. V interiéru zámku také spatříte expozici o přírodě Bruntálska. Další prostory jsou využívány k pořádání výstav. Zámek obklopuje rozsáhlý park se sochami, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Ke konání koncertů, divadelních představení a jiných akcí jsou využívány reprezentační sály.

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně - 39km - Přečerpávací vodní elektrárna s horní a spodní nádrží Dlouhé Stráně se  v roce 2005 zařadila mezi sedm největších divů České republiky.. Při mimořádných exkurzích je zahrnuta doprava i na horní nádrž. V zimních měsících (sněhová pokrývka) se prohlídky horní nádrže nekonají. Dlouhé stráně jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v Jeseníkách, zejména v letní sezóně doporučujeme telefonickou rezervaci na exkurzi do elektrárny. Kontakt a možnost rezervace naleznete zde.

Uhlířský vrch - 18km - je jednou z českých nejmladších vyhaslých sopek (v činnosti na rozhraní třetihor a čtvrtohor). Ze smíšeného vulkánu jsou ve stěnách na jižním svahu odkryty profily málo zpevněnými vyvrženinami (sopečný prach, písek, strusky i velké balvany) nebo také kamenné varhany pod Venušinou sopkou, je jednou z nejpozoruhodnější lokalit u nás. Sopečné tufy se zde těžily od 19. století, v 60. letech byla těžba zastavena a lokalita vyhlášena přírodním výtvorem. Na vrcholu je barokní kostel z roku 1758, k němuž vede od Bruntálu 4řadá alej 200 let starých lip. 

Slezská Harta - 18km - přehradní nádrž nedaleko je rájem pro milovníky vodních sportů a vášnivé rybáře. Pro svou nádhernou neporušenou přírodní scenerii se stal místem natáčení filmu Johanka z Arku. Údolní nádrž je na řece Moravici u osady Slezská Harta. Stavba byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže začalo počátkem roku 1996 a bylo ukončeno již v roce 1998 kvůli katastrofickým povodním v roce 1997. Podle rozlohy je devátá největší v České republice. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Jeskyně na Pomezí - Lipová Lázně - 37km - Krasová oblast je tvořena vrstvami krystalických vápenců, které vznikly v období starších prvohor. Jeskyni objevili lomaři v Havránkově lomu na mramor v roce 1936. V roce 1950 se začala pracovat na zpřístupnění jeskyní, první návštěvníci si prohlédli podzemní chodby v roce 1955. Celková délka chodeb je 630 metrů, z toho přístupných 410 metrů vynikají bohatou krápnikovou výzdobou.  Jsou nejnavštěvovanějšími jeskyněmi tzv. Jesenického krasu. Jeskyně i povrchové krasové útvary jsou chráněny jako chráněný přírodní výtvor.

Zámek Velké Losiny - 43km - Zámek z let 1580 - 1590 patří k nejzachovalejším památkám pozdní renesance u nás, má krásné exteriéry i interiéry, zámecký park s naučnou stezkou "poznáváme stromy". Ruční papírna a Muzeum papíru , jež byla založena na sklonku 16. století, otevřené muzeum a ukázky výroby. Vyhlášené jsou také Lázně Velké Losiny se sirovodíkovými prameny. Unikátní termální koupaliště se otevírá zákazníkům v zimní sezóně 2014/2015 a nabízí skoro 1500m2 vodních ploch s termálními prameny, celkem 9 bazénů, vnitřní a venkovní tobogán atd.